Progresszió, sokoldalúság és intézményünk modernizációja

DKRMG Erasmus+ 2018

DKRMG Erasmus+ 2018

Miért jöttek a Vikingek Írországba?

2018. július 03. - Koren Natasa

img_20180630_150926.jpg 

Kérdezhettem volna az is, hogy rómaiak miért nem? Vagy akár azt, hogy miért volt könnyű a keltáknak elfogadni a kereszténységet. Fa vicceként pedig, hogy mi az: sheep without leg?

Szombaton egy, az iskol által szervezett kirándulásom voltunk, egy tele busznyi kiránduló látott neki a fantsztikus napnak. A Boyle völgyébe mentünk, ahol több kisebb város és keltaműemlék, kolostor található. A túránkat Drogheda városában keztük, a települést a vikingek alapították, mára a hetedik legnagyobb városa az Ír Köztársaságnak. A Boyle folyó partján fekszik, ami a kelták szerint minden élet forrása volt. (Tegnap tanultunk egy kifejezést:cliff henger, de én most nem élek vele és elárulom a fenti kérdésekre a választ. A Vikingek azért jöttek a szigetre, mert itt jobb az időjárás és olcsóbb az alkohol, a rómaiak meg azért nem, mert rossz az időjárás és nem kedvelték Vikingek. )

Drogheda után a IX. századból fennmaradt Murdock keresztet néztük meg. A kereszten a Biblia van röviden összefoglalva, az idegenvezetőnk hihetetlen humorral és történelmi tudással mesélt róla. Még a nap elején megkérdezte tőlünk a csoport átlag nyelvi szintjét, majd egész nap ehhez a szinthez igazodva mesélt nekünk. Itt tudtuk meg, hogy a szigeten a kereszténység előtt a napot tisztelték istenként, többek között ezt jelképezi a Kelta kereszten a kör. Ez volt a komoly rész. Majd végig gondoltuk, hogy ír területen a nap  istenként történő tisztelete után mennyivel egyszerűbb, kézzel foghatóbb volt a keresztény hit elfogadása :)

A következő állomásunk a Melifont Abbey volt. Az apátságot 1142-ben kezdték építeni, nagyon jó állapotban maradt fent.  Az Írek nagyon nagy becsben tartják, a pár évvel ezelőtti rekonstrukciója során egyesével jelölték meg a köveket, hogy pontosan tudják visszahelyezni őket. Az apátság építésében francia szerzetesek segédkeztek, aki szigorúan tartották a csend fogadalmukat és csak a nyilvános gyónásokkor szólaltak meg. De az Írek már akkor is nagyon szerettek beszélni, nem tudták tartani a csendességi fogadalmat, ezért hát építettek nekik egy,  a még akkori komforttól is nagyon messze álló kis átjárót, ahol szabadon beszélgethettek.

A napot a Hill of Slane-en zártuk, Szent Patrik itt gyújtotta meg a király előtt a húsvéti tüzet. Négy hete nem esett eső,  így harsogó zöld helyett kicsit sárgás volt a táj, de így is fantasztikus élmény volt.

Cloud :D

img_20180630_154755.jpgimg_20180630_150803.jpg

img_20180630_135215.jpg

 

img_20180630_140318.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://prizma2018.blog.hu/api/trackback/id/tr2714089717

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Balázs Ildi 2018.07.03. 23:47:03

Szia Natasa! Szuper olvasni az úti élményeidet, legyen szó akár a tanulásról, akár egy kirándulásról. :-) Annyira jó a stílus, ahogy írsz! Az a véleményem, hogy ha egy nap belefáradnál a tanításba, vagy csak egyszerűen szeretnéd magad kipróbálni más területen, lehetnél író is...! Az a benyomásom, hogy a szombati kirándulásotok egy élő-eleven történelem óra volt ! Nagyszerű, hogy ilyen klassz idegenvezetőtök volt! :-) Köszönet a képekért is..! Ildi
süti beállítások módosítása